Aktualności Konkurs Przewodniki Mapy i atlasy Analizy rynku O nas Kontakt
Wielki podróżniczy atlas świata
Wydawca Langenscheidt
Tłumacz Jacek Sikora
Recenzent KUBA FROŁOW
Miejsce wydania Warszawa
ISBN 978-83-7476-321-9
Liczba stron 414
Rok wydania -1
Zacznijmy od statystyki. „Wielki podróżniczy atlas świata” oficyny Berlitz to – według noty wydawniczej – 100 tys. obiektów geograficznych i 17 tys. atrakcji turystycznych, których opisy i fotografie udanie uzupełniają mapy. Szczerze mówiąc, jak każdy nie-geograf i nie-kartograf nie mam pojęcia – dużo to czy mało. Owszem, takie liczby robią wrażenie, ale czy to więcej niż u konkurencji? I czy ten atlas w ogóle ma konkurencję?

Tak czy inaczej dla nas, użytkowników, ciekawe nastały czasy na rynku atlasów geograficznych. Bo wydawnictwa ścigają się w uatrakcyjnieniu publikacji, a to dodając przydatne informacje dla turystów, a to mapy obszernie ilustrując fotografiami, wreszcie – zamieszczając teksty ocierające się czasem o literaturę podróżniczą. Podobną drogą poszedł Berlitz. Jego „Wielki podróżniczy atlas świata” to znakomitej jakości cyfrowe (tę cechę oficyna podkreśla szczególnie) mapy fizyczne i administracyjne oblewane niejako miniaturami fotografii najpiękniejszych zakątków świata – cudów zarówno przyrody, jak i cywilizacji. Przy opisach większości znajduje się informacja kartograficzna lokalizująca dany obiekt na mapie – to dobry pomysł, praktyczny.

Na same mapy naniesiono z kolei nowatorskie – jak zapewnia wydawca – piktogramy. Opracowane specjalnie na potrzeby tej publikacji symbole podzielono kolorystycznie na trzy kategorie. Atrakcje przyrodnicze wyróżniono symbolami w kolorach zielonym i niebieskim, zabytki kultury w kolorze żółtym, a obiekty sportowe i rekreacyjne również w kolorze niebieskim. Nazwy ważnych miejscowości w całym atlasie umieszczone są na żółtym tle, zaś ważne szlaki komunikacyjne oznakowane zostały za pomocą piktogramów i odpowiednich kolorów.

Wracając jeszcze do graficznych walorów atlasu, słowa uznania należą się jego redaktorom, zwłaszcza tym, którzy decydowali o doborze materiału zdjęciowego. Właściwie na każdej stronie znaleźć można co najmniej kilka, które uświadamiają czytelnikowi, jak niewiele w swym życiu widział i jak ciężko powinien pracować, by za zarobione pieniądze nabyć przynajmniej kilkadziesiąt biletów lotniczych, dzięki którym poszerzyłby swoje horyzonty. Także te myślowe – podróżowanie temu sprzyja.

Wreszcie wątek – powiedzmy – branżowy. „Wielki podróżniczy atlas świata” to znakomite wsparcie dla znanej już dobrze na półkach z przewodnikami turystycznym marki Berlitz. To – niejako – uszlachetnienie jej. Wyrasta nam bowiem ona na ważnego dla tych największych konkurenta, stąd życzenie ambicji i wytrwałości w budowaniu planów wydawniczych na kolejne lata.

„(…) dla większości z nas nasza planeta nadal pozostaje niezwykle tajemnicza, skłania do podróży i odkrywania nieznanych zakątków – azjatyckich pustkowi, zagubionych wysp Oceanu Spokojnego, gęstych wilgotnych lasów równikowych Afryki, prastarych europejskich wiosek i andyjskich szczytów”, piszą we wstępie autorzy atlasu, zachęcając, by niepoznany świat eksplorować razem z nimi. Ja się na to piszę. A Państwo?
NAJNOWSZE PRZEWODNIKI
Słowacja – góry dla niecierpliwych
Czekając na Duida
Sekrety parków narodowych USA
Szkice portugalskie
NAJNOWSZE MAPY
Polska – atlas samochodowy 1:250 000
Blondynka na Wyspie Wielkanocnej
Wielki atlas narciarski. Francja i najlepsze regiony narciarskie świata
Cystersi w Polsce
Strony partnerskie:
Crass Zbuntowane Życie Penny Rimbaud
Kwartalnik Literacki Wyspa
Melanże z żyletką
Niszczarki
No Future Book Śmierć Książki
Notes Wydawniczy
Rynek Książki
Witold Horwath
Wydawnictwo Jirafa Roja
Wydawnictwo Primavera
Xenna Moja Miłość
 
© 2009 Biblioteka Analiz Sp. z o.o.