Aktualności Konkurs Przewodniki Mapy i atlasy Analizy rynku O nas Kontakt
Słowacja – góry dla niecierpliwych
Wydawca National Geographic / Burda Książki
Tłumacz
Recenzent Łukasz Golębiewski
Miejsce wydania Warszawa
ISBN 978-83-7596-498-1
Liczba stron 200
Rok wydania 2015
Przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego niekoniecznie jest dla niecierpliwych, natomiast na pewno dla miłośników górskich wycieczek. A Słowacja właściwie nie jest już za granicą, chodząc po Tatrach możemy swobodnie przemierzać szlaki, zwłaszcza że po obydwu stronach mieszkają równie gościnni ludzie, tylko po jednej jest lepsza gorzałka, po drugiej borowiczka. My mamy ładniejsze przełęcze, oni zaś lepszy widok na ośnieżone szczyty. Infrastruktura turystyczna, gastronomia i wyciągi po obydwu stronach działają bez zarzutu, choć Słowacy mają dodatkową atrakcję w postaci aquaparków z gorącymi wodami (u nas też powstają, ale jeszcze nie tak duże). A przede wszystkim samochodowa przeprawa przez Tatry nie stanowi problemu.

Turyści mają swoje ulubione regiony. Jedni wolą Tatry Wysokie, inni Fatrę, ale wszyscy zgodnie podziwiają Słowacki Raj. Niezwykłe formacje skalne, zwietrzałe półki, wodospady, rwące strumienie, wciśnięte w skały drewniane podesty, które wyglądają jak z filmów o Andach. Do tego ruiny zamków i warowni oraz jaskinie.

Autor opisał bardzo szczegółowo niewielki obszar. Nie tylko górskie atrakcje przyrodnicze i widokowe czy narciarskie, ale także miasteczka, zabytki, schroniska. Przedstawił klimat tej części gór, a przy okazji także historię regionu. Oczywiście, najważniejsze są szlaki (opisano 35 propozycji wycieczek); Dariusz Jędrzejewski tak prowadzi turystę, żeby ten się nie pogubił bez mapy i bez GPS, czyli zwraca uwagę na oznakowanie szlaków, punkty widokowe, miejsca odpoczynku itd. Co ważne, zachowuje nie tylko słowackie nazwy, ale też oryginalną pisownię, co w publikacjach polskich autorów jest niestety rzadkie, a przecież na szlaku niezwykle istotne, zwłaszcza gdy tak wiele nazw brzmi podobnie. W lokalizacji dodatkowo pomocne będą bardzo liczne zdjęcia. Może nie oddają one w pełni piękna regionu, ale pełnią rolę informacyjną jak drogowskazy. Dobrze opisana jest też komunikacja.

Zdecydowanie zabrakło dwóch rzeczy – mapy z zaznaczeniem wszystkich szlaków oraz indeksu bardzo ważnego przy planowaniu wycieczek. Wielu słyszało, że jest gdzieś tam na Słowacji Jaskinia Lodowa, łatwiej byłoby planować trasę, mogąc szybko odnaleźć ją w skorowidzu.
NAJNOWSZE PRZEWODNIKI
Słowacja – góry dla niecierpliwych
Czekając na Duida
Sekrety parków narodowych USA
Szkice portugalskie
NAJNOWSZE MAPY
Polska – atlas samochodowy 1:250 000
Blondynka na Wyspie Wielkanocnej
Wielki atlas narciarski. Francja i najlepsze regiony narciarskie świata
Cystersi w Polsce
Strony partnerskie:
Crass Zbuntowane Życie Penny Rimbaud
Kwartalnik Literacki Wyspa
Melanże z żyletką
Niszczarki
No Future Book Śmierć Książki
Notes Wydawniczy
Rynek Książki
Witold Horwath
Wydawnictwo Jirafa Roja
Wydawnictwo Primavera
Xenna Moja Miłość
 
© 2009 Biblioteka Analiz Sp. z o.o.